Chokladchilisås
(mole Puebla, mole Oaxaca)
mole
mole
mole
Mole
mole
Chokladchilisås (mole) är en tjock och kryddstark pasta med hyvudingredienserna chili och bitter mörk choklad. Att tillaga äkta mole är tidsödande och innehåller många ingredienser bl.a. flera sorters chili.
Det finns många historier, skrönor och missuppfattningarn om mole. En är att inkafolket ville skrämma bort spanjorerna genom att bjuda dem på mole. Det finns dock inga belägg för att inkafolket använde choklad i matlagningen. Däremot finns det belägg för att pastan kommer från Puebla Mexiko. I Mexiko förekommer många varianter av såsen. Läs mer på bifogade länk.
Pastan används främst som glace på kött, eller som marinad. Pastan är mycket tjock och bör spädas med vatten om den skall användas som sås. Tänk på att choklad inte får koka för då blir den grynig. Smält den helst i vattenbad, dvs i en mindre kastrull som står i en större med kokande vatten.
Mole förekommer i välsorterade butiker och i butiker med sydamerikanska ägare t.ex. Latinamerikanska i Hötorgshallen, Stockholm.
Läs mer
Recept med Chokladchilisås
Det finns 1 recept med Chokladchilisås
-
Chicken Mole
Tid: 20 min , Svarighet: Medel, Receptgivare: Petter






