Mynta Cider

Mynta Cider

Cider av sydeuropeiskt slag (torr) blir allt populärare i Sverige och börjar dyka upp allt mer på "bolaget" och i dagligvarubutikerna.

Lägg till ingredienser

Antal glas: 1

Cider (torr)

20.0 

cl

Mynta (färsk)

1.0 

kvist

Stjärnanis

1.0 

styck

Kanelstång (5 cm)

1.0 

styck

 
OBS! Ingredienser sparas endast tillfälligt.
 

Lägg i inköpslistan »

Stäng fönster

 

Ingredienser

Cider (torr) 20.0 cl

Mynta (färsk) 1.0 kvist

Stjärnanis 1.0 styck

Kanelstång (5 cm) 1.0 styck

Bild saknas
Skapat av
Anne

Tillagning

  1. Repa av myntablad och lägg i glaset.
    Lägg i stjärnanis och kanelstång.

  2. Slå på cider och låt dra i 5 minuter innan servering.

Fler drinkrecept inom Öl- & ciderdrinkar

Liknande recept som Mynta Cider

  • Recept på Mumma

    Mumma

    Det smakar mumma, dvs gott, är ett gammalt uttryck. Mumma är också som dryck gammalt och var under 1500- och 1600-talen ett tjockt öl som importerades från Tyskland. Numera är mumma en lättsammare blandning som dricks till Jul.

  • Recept på Bicykleta

    Bicykleta

    VM-drinken 2006! Passa på att svalka dig med denna fotbollsdrink innehållande tyskt veteöl, fruktsoda och limesaft. Heja Sverige!

  • Recept på Snakebite

    Snakebite

    Att blanda öl med cider eller vin är vanligare utomlands än här hemma i Sverige. Drycken passar bl.a. bra varma sommardagar.

  • Recept på Mynta Cider

    Mynta Cider

    Cider av sydeuropeiskt slag (torr) blir allt populärare i Sverige och börjar dyka upp allt mer på "bolaget" och i dagligvarubutikerna.

  • Recept på Åsas mumma

    Åsas mumma