Krossverktyg
(köttklubba, biffklubba, biffbankare, nötknäppare, skaldjurstång, hummertång)
Krossverktyg och klubbor används för att knäcka hårda skal eller för att platta till eller mjuka upp en vara.
Köttklubban har vanligtvis två olika sidor. Den ena sidan är platt och används för att platta ut kött och andra varor. Den andra sidan är nabbad/taggad för att bryta sönder köttets muskelfibrer, så att köttet blir mindre segt/mer lättätet. Klubban bör vara tung, slagytorna ganska stora och raka. Klubba helt i metall som kan diskas i maskin är att föredra.
Nötknäppare känner väl de flesta till och får anses nödvändig för att knäppa nötter. Nötknäppning har alltid fascinerat till olika snillrika (knäppa?) konstruktioner.
Skaldjurstången liknar ofta ett par hummerklor. Förutom att krossa hårda hummerklor med, används dylika tänger för andra skaldjur med hårt skal som krabbor, kräftor etc. En klassisk nötknäppare brukar ofta vara ett bra alternativ.






