Dadel - färsk
(färska dadlar)
Latin: Phoenix dactylifera
date
datte
datteri
Dattel
dátile
Dadel är frukten från dadelpalmen, som är en art i släkte palmer. Det är ett 20 m högt träd med halvmetern tjock, elastisk och skrovlig stam. Trädkronan består av 40-talet långa blad. Den är tvåkönad och har 1000-tals små vitgula hanblommor och 100-tals grönvita honblommor. Dadlar växer i torrt, subtropiskt klimat och är känd som föda i flera 1000-tals år.
Frukten/bäret sitter i klasar som tillsammans kan väga 50 kg. Varje träd kan bära åtta sådana fruktställningar. Frukten är avlång, upp till 8 cm lång och innehåller en långsmal kärna. Färsk dadel är ljusgul, som vartefter den torkar blir ljusbrun till brunsvart med blankt skal. Köttet är mjukt, sött och smakrikt. Torkade är mycket sötare och innehåller ca 70 % kolhydrater, främst invertsocker. Omogna frukter är sträva i smaken.
Dadel äts färsk eller torkad som snacks, i fruktsallad och t.ex. i filmjölk. Frukten pressas till dadelkakor (agweh), som tjänar som färdkost i karavantågen.
Säsong: Året om. Bäst senhöst (Medelhavsomr.)
Färsk är dock svår att finna i Sverige.
Förvaras: Svalt.
Hållbarhet: Mogna har kort hållbarhet.
Torkade har lång hållbarbarhet.
Läs mer
Morton: Fruits of Warm Climates
Recept med Dadel - färsk
Det finns 3 recept med Dadel - färsk
-
Fårost med dadelhonung (plockmat)
Tid: 7 min , Svarighet: Medel, Receptgivare: Anne
-
Rödkålssallad med koriander och dadlar
Tid: 15 min , Svarighet: Lätt, Receptgivare: Rent-a-Chef
-
Rödkålsallad med paranötter, dadlar och apelsin
Tid: 20 min , Svarighet: Medel, Receptgivare: Magnus






