Chilipulver
(chilipepparpulver, kajennpepparpulver)
chili powder
poivre de piment
pepe del Chile
Chilipfeffer
pimienta
Chilipulver är en kryddblandning bestående främst av kajennpeppar. Chilipulver varierar i smak beroende på chilins ursprung och sammansättning. Ingredienserna kan bestå av kajennpeppar, oregano, kakao, paprika, (spis-)kummin, mejram, kryddnejlika och vitlök. Chili förekommer även som torkade flingor.
Kajennpeppar(-pulver) är torkad och mald ren kajennpeppar, vanligtvis utan inblandning av andra varor. Kajennpeppar är vanlig i många kryddblandningar t.ex. harissa.
Ordförbistring: Med chilipeppar (kajenn-/cayennepeppar) avses vanligtvis frukten kajenn eller chili, men samma namn används ofta om pulverformen.
ANVÄNDNING
Kajennpeppar- och chilipulver används främst i den mexikanska köket, men är även viktig i cajunköket i södra USA. Vill man göra eget chilipulver kan man ugnstorka chili/kajennpeppar och därefter mala och blanda. Lägg pepparfrukten på ett ungsgaller utan att de rör varandra. Sätt in i ugnen på 110 grader i 1,5 timme.
Läs mer
Recept med Chilipulver
Det finns 63 recept med Chilipulver
-
Röd linsgryta med stark korv
Tid: 20 min , Svarighet: Lätt, Receptgivare: Karin Ihre
-
Bavette Pescatrice
Tid: 20 min , Svarighet: Medel, Receptgivare: Christian Campogiani
-
Smörgås med krabbsmör
Tid: 25 min (+ 30 min) , Svarighet: Lätt, Receptgivare: Petter
-
Halloweenkyckling med pumpamos och pumpasås
Tid: 45 min , Svarighet: Medel, Receptgivare: Petter
-
Mole - chili-chokladpasta
Svarighet: Lätt, Receptgivare: Petter
-
Campingpizza
Tid: 30 min , Svarighet: Medel, Receptgivare: Anne
-
Päronchutney
Tid: 30 min , Svarighet: Lätt, Receptgivare: Anne
-
Kalkonbröst med sötpotatis och lök
Tid: 45 min , Svarighet: Medel, Receptgivare: Magnus
-
Tempurasparris med citrondipp
Svarighet: Avancerat, Receptgivare: Kocklandslaget
-
Skinkrullade räkor (förrätt)
Tid: 10 min , Svarighet: Lätt, Receptgivare: Petter






